Region


 
Powiat Limanowski położony jest w południowej części województwa małopolskiego. Utworzony został w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej kraju.Graniczy z powiatami o szeroko znanych walorach turystycznych i przyrodniczych: myślenickim, bocheńskim, brzeskim, nowosądeckim i nowotarskim.  Obejmuje on swoim zasięgiem 10 gmin wiejskich: Dobra, Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Limanowa, Łukowica, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Słopnice, Tymbark oraz dwa samorządy miejskie: Miasto Limanowa, Miasto Mszana Dolna. Siedzibą powiatu jest Limanowa. W skład powiatu wchodzi 171 miejscowości i 91 sołectw. Powiat zajmuje łącznie powierzchnie 952 km2 co stanowi 6,3% powierzchni całego województwa.
Mogielica – masyw górski położony w Powiecie Limanowskim, na splocie trzech gmin Kamienica, Słopnice oraz Dobra. Mogielica jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego (1171m n.p.m.). Z wielu punktów widokowych w tym z dwudziestometrowej wierzy widokowej znajdującej się na zwieńczeniu góry można podziwiać widok na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry.
Dzięki malowniczemu krajobrazowi oraz znakomitej topografii terenu, Mogielica od dawna była celem wycieczek turystycznych. Przykładem może być organizacja corocznego złazu turystycznego na szczycie góry. Ponadto miłośnicy zimowego szaleństwa mają do dyspozycji specjalnie przygotowaną Trasę Narciarstwa Biegowego. Jest to najwyżej położony i najdłuższy tego typu obiekt w Małopolsce. Obecnie trasa ma 30,5 km i przebiega szerokimi drogami leśnymi wokół Mogielicy i wciąż jest rozbudowywana.